• Κύκλος διαλέξεων Γαλλικού Ινστιτούτου 2014-15: 2η διάλεξη, ΓΙΟΥΚΙΟ ΜΙΣΙΜΑ, ΜΑΡΚΗΣΙΑ ΝΤΕ ΣΑΝΤ: ΤΙ ΘΕΛΕΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ; Εισηγητής: Νίκος Παπαχριστόπουλος, 12/03/2015 (πρόγραμμα) (αφίσα)
  • Διάλεξη: ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ ΚΑΙ ΨΥΧΑΝΑΛΥΣΗ,
    Αίθουσα Εκδηλώσεων Βιβλιοθήκης & Κέντρου Πληροφόρησης Παν. Πατρών,
    Τετάρτη 25/2/2015, 6:00 μ.μ.,
    Διοργάνωση: Ειδίκευση Νεοελληνικών Σπουδών Τμήματος Φιλολογίας, Πανεπιστήμιο Πατρών με την υποστήριξη της Βιβλιοθήκης & Κέντρου Πληροφόρησης (εαρινό πρόγραμμα του Εργαστηρίου Νεοελληνικής Φιλολογίας).
    Ομιλητής: Νίκος Παπαχριστόπουλος,
    Συνομιλητής: Νίκος Χαραλαμπόπουλος.
  • Διεθνές Συνέδριο Ψυχανάλυσης: ΤΟ ΣΩΜΑ ΣΕ ΚΡΙΣΗ | LE CORPS EN CRISE, ΣΤΟΝ ΨΥΧΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΚΑΙ ΙΑΤΡΙΚΟ ΛΟΓΟ | DANS LA PRATIQUE PSYCHANALYTIQUE ET MEDICALE, Αμφιθέατρο Γαλλικού Ινστιτούτου, Σίνα 31, Αθήνα, 7&8/11/2014 και Πανεπιστήμιο Αθηνών, Αμφιθέατρο "Άλκης Αργυριάδης", Πανεπιστημίου 30, 10/11/2014, Διοργάνωση: Πανεπιστήμιο Denis Diderot (Τμήμα Ψυχαναλυτικών Σπουδών, Διδακτορική Σχολή Ερευνών στην Ψυχανάλυση και την Ψυχοπαθολογία CRPMS), Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιον Αθηνών (Τμήμα Ψυχολογίας) και Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος. (πρόγραμμα)
  • Ημερίδα: ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΚΑΡΙΜΠΑΣ, ΕΝΑΣ ΙΘΑΓΕΝΗΣ ΤΟΥ ΜΟΝΤΕΡΝΙΣΜΟΥ, 4-5 Νοεμβρίου 2014, Συνεδριακό και Πολιτιστικό Κέντρο Πανεπιστημίου Πατρών, Διοργάνωση: Ειδίκευση Νεοελληνικών Σπουδών Τμήματος Φιλολογίας Παν. Πατρών (πρόγραμμα)